Kdo jsme 

 Historie

 Dirigent

 Repertoár

 Fotogalerie

 Fotogalerie dávnověk

 Kontakty

 Odkazy

 Překlady latinských textů

 

Mapa Slovinsko Rakousko

Sbor sv. Jiří

ve Vraném nad Vltavou

Zájezd do Slovinska a Korutan 2005

Marta  Blanka

pořadatelky

Už od podzimu nám Marta vyhrožovala, že má švagra ministrem kultury ve Slovinsku či co, a že by nám mohl pomoci zorganizovat zájezd a nějaké ty koncerty ve Slovinsku. 

Nakonec se to s velkou pomocí Blanky podařilo.

 

Vloni v Holandsku jsme se dívali a fotili hlavně domy a lidi kolem nás. Letos se hodně fotografů, ale zejména Jitka soustředili na portréty účastníků zájezdu. Podívejte se na ně.

Eisenkappel  Rechberg

Eisenkappel                        Rechberg

Po mnoha změnách v programu zájezdu, míst ubytování i koncertů a po mnoha nervech jsme vyrazili autobusem Karosa. To bylo neštěstí, zejména na rozmlácené dálnici D1. K večeru jsme dorazili do městečka Eisenkappel v rakouských Korutanech, kde jsme měli mít vpodvečer zkoušku. Přijeli jsme ale pozdě a navíc jsme nemohli najít obec Rechberg, kde jsme měli být jednu noc ubytovaní. Motali jsme se s autobusem po trhu.

 

 

večer v Rechbergu                 výhled z okna ložnice

Zkoušku jsme nakonec vynechali a soustředili se na večeři a ubytování. Bylo to v krásném asi 500 let starém domě, který nádherně zrekonstruovali na ubytovnu.  

 

dámská sekce                  instrumentalisté

V neděli ráno jsme dojeli do Eisenkappelu, kde byla zpívaná mše. Bylo nádherné počasí.  Eisenkappel je mrňavé lázeňské městečko, vcelku malebné. Před mší nás přivítal česky pan Dr. Ostravský. Mši sloužili německy a slovinsky. Po mši jme zpívali ještě několik skladeb jako malý koncert. Bohužel z tohoto koncertu máme jen foto před mší. Publikum nakonec sice aplaudovalo, ale jinak byli studení. Před vystoupením jsme měli trochu trému, ale proti loňské trémě v Holandsku to nebylo nic. Začínáme být ostřílení zahraniční borci.

 

Eisenkappel                        dirigent                 

Odpoledne jsme se přestěhovali do katolického domu v nedalekém městečku Tainach. To není nijak krásné, takže odpoledne strávila valná část účastníků zájezdu u bazénu. Zajímavé byly zejména placáky některých pánů, kteří se vytahovali před sboristkami jako malí kluci.

A ještě jeden snímeček, který ilustruje odezvu způsobů sbormistra Kulínského i v našem sboru a zobrazuje vřelý vztah dirigenta k sopranistkám. Při prohlížení fotografií na zkoušce kdosi poznamenal, abychom si všimli chlípného výrazu.

 

 

katolický dům - bazén a varhany

V katolickém domě měli také modlitebnu, kde Alfa nenechal na pokoji varhany.

 

 

 

 

Minimundus

V pondělí ráno jsme zabalili a vyrazili do Klagenfurtu na prohlídku atrakce Minimundus. Tam jsou k vidění zmenšené modely různých světově známých budov.

 

 

 

 

Poštarski dom            Troblje

A teď teprve to začalo být zajímavé. Následující dvě noci jsme měli být ubytováni na horské chatě Poštarski dom. Teprve těsně před zájezdem jsme zjistili, že tam nevede normální silnice, ale jen makadam. Řidiči autobusu jsme to ohleduplně sdělili až těsně před začátkem výstupu. Odmítl tam zabočit, protože tam byla značka zákaz vjezdu nad 7,5 tun a cesta hrozná. Pak Marta naštěstí sehnala domorodého hospodského, který nám vyjel svým vozem ukázat cestu. Bylo to strmou cestou s prudkými srázy vůkol, po makadamu a v zákazu vjezdu. Teď jsme byli rádi, že nejedeme nějakým Neoplánem.

 

Zkouška soprán sax         Porada nad programem

Vystoupali jsme, ubytovali se a převlékli na koncert. Ten byl odpoledne ve vesničce Troblje. Měli jsme sice zpívat na mši, ale kvůli organizačním zmatkům jsme dávali až koncert po mši, při které účinkoval místní sbor. Domorodci byli velice příjemní a přívětiví, po každém kousku nám tleskali.

 

 

 

 

Pohoštění před koncertem                  Je narváno

To potěšilo zejména po skladbě Zdráva buď Maria, protože tu měli také na programu a dokázali posoudit kvalitu výkonu. Před koncertem nás hostili kvašeným jablečným moštem (studené a dobré), po mši jsme se přesunuli na lehké pohoštění do malého pivovaru.   

 

Plakát ve slovinštině    Muzikanti v pivovaru

 

 

Ve skupne spalnici bylo narváno         Výlet              

 

Veselý večer                            Alfa a Mili tančí

V úterý jsme měli na programu výšlap - horskou túru. Bylo neuvěřitelně hnusné počasí a řidič vcelku oprávněně odmítl jet s námi dolů do civilizace. Někteří zarputilci vyrazili do přírody, ostatní se povalovali na chatě. Večer byla sborová konzumace, zpěv částečně i tanec.

    

 Ráno jsme zabalili a vyrazili směr domov. Cesta vedla přes Maribor, ale nikde jsme nestavěli až zase v Mikulově v hospodě.

Program zájezdu v kostce:

  • 2.7. odjezd z Vraného, zastávka v Mikulově, vpodvečer příjezd do Korutan, ubytování Jugendzentrum Rechberg / Mladinski center na Rebrci – Komenda

  • 3.7. mše sv. kostel sv. Michaela v 9,00 hod., po mši krátký koncert Eisenkappel / Železna kapla,

  • přejezd do Tainachu, ubytování v Katholisches Bildungsheim Sodalitas, odpoledne u bazénu

  • 4.7. odjezd do Klagenfurtu a prohlídka Minimundusu, přejezd do Slovinska ubytování  Poštarski dom (805 m n.m.) pod Plešivcom, koncert Troblje v kostele P. Marie Královny po mši sv. v 18,30 hod., prohlídka domácího pivovaru s pohoštěním

  • 5.7. volný den určený na výpravu do hor, špatné počasí, večer zábava

  • 6.7. - odjezd domů přes Maribor a Mikulov