Fotogalerie "Dokumenty z Holandska"
Toto jsou pouze náhledy, celou fotku uvidíte až po kliknutí na náhled.
Okno se zvětšenou fotkou zavřete tím, že na fotku kliknete.


                                                                                                                            Zpět na hlavní stránku

 

Překlad kritiky (z holandštiny do angličtiny a z angličtiny do češtiny - neručím za přesnost)

 

Smíšený koncert v kostele sv. Martina

Společný koncert skupiny  bubeníků  Bombari, smíšeného sboru sv. Jiří z Vraného (česká republika) řízeného Alfonsem Limpouchem za doprovodu Edity Mikoláškové (varhany) a Milana Kotěborského (sopran-sax) a dále a capella smíšeného sboru Vivace řízeného Janem van der Leek. Koncert se konal v sobotu večer v kostele sv. Martina.

Skupina bubeníků Bombari má šest členů, jejich vystoupení bylo rozděleno do dvou částí. Na začátku každé z částí Na začátku každé z částí byly vysvětleny různé rytmy. Pro neodborníky by bez tohoto vysvětlení nebylo bubnování příliš srozumitelné. Ačkoliv i s tímto vysvětlením to také nebylo snadné. Přesto bylo možno ocenit hru, bubeníci byli dobrý tým, což vyústilo ve velmi dobrou souhru. Dynamika byla dobrá přestože často stejná v průběhu celé fráze. Několikrát byly mezi frázemi rozdíly ve zvuku a akcentu.

Jediný negativní bod tohoto entusiasmu byla velká hlasitost v malém prostoru kostela, takže poslech nebyl pro každého příjemný. Bylo pěkné se dívat na hru , pohyby, bezchybnou spolupráci skupiny, což vytvořilo okouzlující podívanou.

Smíšený sbor sv. Jiří předvedl repertoár, z něhož velkou část zaujala hudba z jejich rodné země a hudba náboženská. Po poněkud tradičně znějících kompozicích  z počátku minulého století ukázal sbor i dirigent více smělosti. Zpíval velmi moderní českou hudbu, po které následovaly malé klasické kompozice  "Locus iste" od Brucknera a "Ave Verum"  Camille Saint-Saënse.

Tyto rozdílné styly byly završeny dvěma spirituály a po přestávce mezinárodně populárními sborovými skladbami. Sbor sv. Jiří zpívá s totální vervou, ale toto zanícení nemůže nahradit chybějící sílu mužských hlasů. Přítomní pánové odevzdali to nejlepší, ale zvuk nebyl vždy dostatečný. Výkon sboru byl velmi spontánní a díky zařazení nástrojů jako například alt(!) saxofonu také pestrý.

Sbor Vivace zpívá dobře a přesně. Jak melodie, tak výslovnost byla výtečná. Vivace má také nedostatek mužů. Ve skladbách vybraných na sobotní koncert by se byli uplatnili. Za zmínku stojí flexibilita, ale také přesnost dirigenta. Zakončování zpěvu, frázování a ucelenost hlasů  bylo puntičkářsky vyvážené. Sbor  předvedl různorodý repertoár. Nejlepší výkon jednotlivých hlasů byl v zábavné skladbě Mr. Speaker Josepha Baildona, jako zobrazení Britského parlamentu.

Koncert byl zakončen společným zpěvem obou sborů s doprovodem nástrojů. Přátelské představení v dobrém souzvuku.